O nas

Dominik Bednarski

Cześć, mam na imię Dominik. Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej. Studiowałem elektrotechnikę na wydziale elektrycznym, gdzie wybrałem  specjalność elektronika przemysłowa. Moim hobby jest programowanie mikrokontrolerów, programowanie w C, C++, Pythonie, czytanie wszystkiego co jest związane z nowinkami technicznymi oraz pływanie. Na blogu moje wpisy są poświęcone w dużej mierze programowaniu, lecz nie przeczę, że napiszę również na inne tematy. Celem mojego blogowania jest usystematyzowanie wiedzy, którą posiadam, dzielenie się nią z innymi osobami oraz motywacja do jej poszerzania. 

Dominik Bednarski

Moja przygoda z programowaniem rozpoczęła się na studiach, gdzie napisałem swój pierwszy program Hello World!. Prawdopodobnie większość z Was myśli sobie, że to dosyć późno, lecz powiem Wam, że na zmiany nigdy nie jest za późno i że takowe mogą nastąpić w każdym momencie życie. Na chwilę obecną pracuję w firme Solwit jako tester automatyzujący, wcześniej natomiast pracowałem w firmie Aptiv oraz Pilz. Moge się jednocześnie pochwalić, że w każdej z tej firm trafiłem na super zespół.

W swojej karierze mogę pochwalić się 4 większymi projektami:

•­­­ ­pierwszy projekt zrealizowałem na praktykach studenckich gdzie opracowałem algorytm poziomu naładowania kilku ogniw litowo-jonowych na podstawie znajomości poziomu napięcia na poszczególnych ogniwach oraz temperatury otoczenia;

• drugi projekt (praca inżynierska) zrealizowałem z moim przyjacielem Mateuszem. W projekcie odpowiedzialny byłem za software. Moja część projektu polegała na opracowaniu algorytmu sterowania ramieniem robota z chwytakiem (6 osi), gdzie użytkownik wprowadzał dane w układzie kartezjańskim. Ponieważ ramię robota było wyposażone w silniki krokowe, które nie dawały informacji zwrotnej o swoim aktualnym położeniu wszystkie ruchy były symulowane za pomocą stworzonego algorytmu, a aktualne położeniu było zapamiętywane;

• kolejny projekt (praca magisterska) również zrealizowałem z Mateuszem. W tym projekcie wykonałem program nie tylko na mikrokontroler ale również na PC. Moje zadanie polegało na opracowaniu algorytmu zdalnego sterowania platformą mobilną. Na komputerze stworzyłem graficzny interfejs użytkownika za pomocą, którego użytkownik sterował platformą mobilną. Na mikrokontrolerze natomiast opracowałem program, który między innymi interpretował dane z czujników pomiarowych znajdujących się na platformie, interpretował danych przychodzących z komputera oraz generował sygnały PWM. Do regulacji wykorzystałem regulatory proporcjonalno całkujące, gdzie w nadrzędnej pętli sterowałem prędkością, połączonej szeregowo ze sprzężeniem prądowym.

• ostatni projekt wykonałem dla firmy PILZ, gdzie napisałem program na Revolution Pi (o Rev Pi możecie poczytać więcej w internecie). Cały system miał za zadanie rejestrację czasu pracy narzędzia na tagu RFID. Narzędzia mogłybyć wymieniane pomiędzy różnymi maszynami, przy czym nie było możliwości podłączenia urządzenia do sieci przemysłowej. Zapisany czas można było monitorować poprzez stronę www. 

Mateusz Pluta

MateuszPluta

Cześć, miło Cię, poznać.
Jestem Mateusz i również ukończyłem Elektrotechnikę na Politechnice Warszawskiej (Wydział Elektryczny) ze specjalnością Elektronika Przemysłowa.
Z Dominikiem poznaliśmy się na studiach, a właściwie już pierwszego dnia, więc można powiedzieć, że znamy się jak łyse konie. Nasze zainteresowania są dość zbieżne, jednak różnią się w pewnych kwestiach.
Interesuję się szeroko rozumianym hardware’em, a tym, co sprawia mi największą radość, są
szybkie interfejsy, kompatybilność elektromagnetyczna oraz przekształtniki energoelektroniczne.

Pomysł założenia bloga zrodził się z potrzeby dzielenia się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami na projekty. Uznaliśmy, że będzie to świetna okazja również dla naszego wspólnego rozwoju w obszarze technologii.
W trakcie swojej kariery zawodowej pracowałem w automatyce, następnie w firmie zajmującej się systemami gwarantowanego zasilania, a obecnie od kilku lat w przemyśle motoryzacyjnym. W obecnej firmie zacząłem pracę jako projektant elektroniki. Na początku pracowałem nad systemem bezprzewodowego ładownia aut elektrycznych, dalej w dziale zajmującym się komputerami pokładowymi do wielu marek samochodów, a obecnie w projektach, skupiających się na pionierskich rozwiązaniach, które będą krążyć po ulicach za kilka lat.
Sama uczelnia nie wzbudziła we mnie głębokiego zainteresowania, chociaż kierunek mi się podobał. Niemniej jednak, miałem niewiele styczności z żywym organizmem, ograniczając się głównie do laboratoriów. Potrzebowałem impulsu z przemysłu, aby zainteresować się elektroniką, z czego bardzo się cieszę.
To, co naprawdę rozbudziło moje zainteresowanie elektroniką, to projekty, które realizowałem w domowym zaciszu czy na uczelni, ale przede wszystkim praca zawodowa i ludzie, których tam spotkałem. Dlatego zachęcam Was, Drodzy czytelnicy, jeśli jesteście na studiach, starajcie się o praktyki, staże, czy cokolwiek innego związanego z praktycznym doświadczeniem. Obecnie mamy bardzo duże możliwości rozwoju, ponieważ wiele firm zagranicznych inwestuje w Polsce.

Moje projekty/obowiązki w poszczególnych miejscach:

Aptiv:

  • praca nad koncepcjami nowych produktów elektronicznych dla branży motoryzacyjnej,
  • projektowanie, obliczenia, symulacje, weryfikacja funkcjonalna, weryfikacja EMC,
    weryfikacja środowiskowa, zarządzanie projektami komputerów pokładowych
  • projekt na certyfikat Green Belt: automatyczny miernik RLC z kilkoma wejściami pomiarowymi (projekt elektroniki oraz program na STM32)

APS:

  • uruchamianie przekształtników energoelektronicznych do systemów gwarantowanego
    zasilania

Uczelnia:

  • praca inżynierska: zaprojektowanie i wykonanie sterownika do trzyosiowego ramienia
    robota napędzanego silnikami krokowymi. W skład sterownika wchodził układ zasilania,
    układ mocy sterujący silnikami krokowymi, oraz układ sygnałowy;
  • praca magisterska: projekt, dobór, a także wykonanie wszystkich układów niezbędnych do
    odpowiedniego sterowania platformą mobilną napędzaną silnikami PMDC oraz
    zabezpieczenia przed możliwymi sytuacjami awaryjnymi.

Moje prywatne projekty:

  • sterownik oświetlenia schodów (projekt elektroniki oraz program na STM32)
  • przetwornica flyback

W razie pytań pozostaję do dyspozycji 🙂