Selenium – #3 – Jak zainstalować sterowniki do przeglądarki Firefox?

Wprowadzenie.

Kolejnym elementem, który musimy zainstalować są sterowniki do przeglądarki w której będziemy przeprowadzać testy lub też wykonywać jakąś automatyzację. Sterowniki pozwalają na kontrolowanie przeglądarki internetowej poprzez napisane przez nas programy.

Podstawowe cele i zadania to:

  • Kontrola przeglądarki: Sterownik w tym przypadku pozwala Selenium zdalnie kontrolować przeglądarkę. Dzięki temu jesteśmy w stanie na przykład programowo otwierać przeglądarkę, nawigować po stronach, wprowadzać dane do formularzy, klikać w elementy, a także wykonywać inne akcje, takie jak odczyt czy zmiana zawartości strony.
  • Komunikacja z przeglądarką: Sterownik umożliwiaja komunikację między Selenium a przeglądarką. Przesyła i odbiera komendy i akcje, które są wywoływane przez skrypty Selenium i są wykonywane w kontekście przeglądarki.
  • Symulacja interakcji: Sterownik umożliwia Selenium emulację interakcji człowieka z przeglądarką. To jest kluczowe w testowaniu automatycznym i automatyzacji, ponieważ pozwala to na weryfikację interakcji użytkowników na stronach internetowych w kontrolowany i powtarzalny sposób.
  • Zarządzanie sesją: Sterownik pozwala na zarządzanie sesjami przeglądarek, włączając w to zarządzanie ciasteczkami (cookies), czy sesjami uwierzytelniania.

Warto zaznaczyć, że każda przeglądarka ma swój własny sterownik dedykowany dla Selenium. Przykładowo, ChromeDriver jest sterownikiem dla przeglądarki Google Chrome, GeckoDriver dla przeglądarki Mozilla Firefox, EdgeDriver dla przeglądarki Microsoft Edge itp. Dzięki tym sterownikom, Selenium może działać z różnymi przeglądarkami w sposób jednolity i spójny.

Zakres artykułu.

  • Jak zainstalować sterowniki do przeglądarki Firefox?

Jak zainstalować sterowniki do przeglądarki Firefox?

W pierwszej kolejności należy pobrać sterowniki geckodrive, które przeznaczone są dla przeglądarki mozilla firefox. Sterowniki możemy pobrać przy pomocy następującego polecenia.

wget https://github.com/mozilla/geckodriver/releases/download/v0.33.0/geckodriver-v0.33.0-linux64.tar.gz

powyższy link pobiera sterowniki w wersji v0.33.0. Przed pobranie, warto upewnić się, czy nie ma nowszej wersji sterowników na stronie https://github.com/mozilla/geckodriver/releases/ [1].

W kolejnym kroku, należy rozpakować archiwum. W tym celu możemy skorzystać z następującego polecenia.

tar -zxvf geckodriver-v0.33.0-linux64.tar.gz

gdy już mamy rozpakowane archiwum, wówczas należy pliku geckodriver nadać prawa do wykonywania “x“, aby to zrobić w terminalu wpisujemy.

chmod +x geckodriver

Następnie warto przenieść plik geckodriver w jakieś ogólne miejsce jak na przykład /usr/local/bin, gdzie przeważnie przechowywane są pliki wykonywalne programów.

mv geckodriver /usr/local/bin

jeżeli nie chcemy przenosić tego pliku w inną lokalizację, wówczas należy pamiętać, aby lokalizację pod którą znajduje się plik geckodriver dodać do zmiennej systemowej PATH.

Autor artykułu
Dominik Bednarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.