Wywiad łączony – Trendy na rynku pracy i narzędzia wspierające kandydatów – PYTAMY PORTALE PRACY

Trendy na rynku pracy i narzędzia wspierające kandydatów.

W dzisiejszym dynamicznym świecie rynku pracy, jednym z kluczowych elementów skutecznej kariery jest nie tylko dostęp do interesujących ofert pracy, ale także możliwość dynamicznego reagowania na zmieniające się trendy rynkowe. Z tego powodu zdecydowaliśmy się bliżej przyjrzeć, jak przedstawiają się wspomniane trendy oraz jak portale pracy wspierają kandydatów w ich poszukiwaniach zawodowych.

W naszym zapytaniu skupiliśmy się na trzech pytaniach:

  1. Jakie narzędzia i funkcje oferują portale, aby kandydaci mogli lepiej zarządzać swoimi aplikacjami oraz monitorować status swoich aplikacji?
  2. Jakie branże lub sektory zawodowe są obecnie najbardziej aktywne na portalu oraz jak zmienił się ten trend w przeciągu ostatnich 5 lat?
  3. Jakie rodzaje ofert pracy są obecnie najbardziej poszukiwane przez kandydatów oraz jak zmienił się ten trend w przeciągu ostatnich 5 lat?

Zadając te pytania, stawiamy sobie za cel zrozumienie, jakie innowacje wprowadzają portale pracy, aby sprostać oczekiwaniom współczesnych kandydatów. Dodatkowo odpowiedzi mogą pozwolić nam lepiej zrozumieć aktualne trendy na rynku pracy, co może na przykład stanowić impuls, w celu podjęcia decyzji o naszym rozwoju zawodowym.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

Odp 1: Na naszym portalu EmbeddedJobs.online po założeniu konta kandydata oferujemy możliwość stworzenia swojego profilu zawodowego, między innymi z możliwością umieszczenia nagrania wideo, w którym to możemy opowiedzieć o sobie czy o swoich zrealizowanych projektach. Posiadając taki profil możemy aplikować na wybrane oferty pracy jednym kliknięciem. Po aplikowaniu kandydat ma dostęp do takich informacji jak ilość odwiedzin swojego profilu przez danego pracodawcę.

Mamy również możliwość stworzenia alertów ofert pracy, gdzie możemy sami wybrać z jakiej kategorii czy lokazalicji chcemy otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach pracy.

Dodatkowym atutem naszego portalu dla kandydatów jest fakt, że jesteśmy portalem niszowym, dedykowanym elektronice, tutaj nikt do nas nie trafia z przypadku. O tym wiedzą pracodawcy i dlatego podejście do kandydatów przez pracodawców jest na naszym portalu bardziej indywidualne i bezpośrednie.

Przykładem takiego bezpośredniego kontaktu jest możliwość zadania pytania na czacie bezpośrednio dla pracodawcy. Funkcja “Zadaj Pytanie” znajduje się na stronie każdego ogłoszenia o pracę. I po drugiej stronie czatu nie spotkamy chatbota, a rekrutera bezpośrednio odpowiedzialnego za dany projekt rekrutacyjny.

Piotr Janicki, Founder, Embeddedjobs.online

Odp 2: Pracę nad portalem rozpoczęliśmy przy rozpoczęciu pandemii koronawirusa, a oficjalny start portalu to styczeń 2023. Jednocześnie od 2006 roku zajmujemy się również pozyskiwaniem talentów (headhunting) poprzez naszą Agencję Rekrutacyjna Reconnect. Trend ostatnich lat to na pewno duży wzrost zapotrzebowania na programistów embedded w branży automotive oraz w branżach pokrewnych: jak produkcja systemów baterii. Duże zainteresowanie programistami niskopoziomowymi jest również w branży elektroniki użytkowej czy smart home. A porównując ostatnie 10 lat widzimy kolosalną zmianę w zapotrzebowaniu na pracowników w branży. Widząc jak rynek się rozwiją myślę, że ten trend rozwoju się utrzyma przez wiele lat do przodu. Dlatego też powstał portal pracy EmbeddedJobs.online, ponieważ uważam, że tak ważna i wysoce rozwojowa branża powinna mieć swój własny dedykowany portal pracy.

Piotr Janicki, Founder, Embeddedjobs.online

Odp 3: Jeśli chodzi o oferty pracy związane z systemami wbudowanymi to rozwój branży w ostatnich 5 latach na pewno wpłyną pozytywnie na sytuację kandydatów na rynku pracy. Różnorodność ofert jest związana z rozwojem obecnych oraz z otwieraniem się kolejnych oddziałów R&D w Polsce. Więc dzisiaj kandydat, który przykładowo nie chce “wyjść” ze świata automotive, ma szereg ofert do wyboru. Jeszcze 5 lat temu ten wybór nie był taki oczywisty.

Ostatnie 5 lat to także zmiany w formie współpracy, a więc pojawiła się możliwość pracy zdalnej czy hybrydowej dla programistów embedded. Pamiętam doskonale jak sam byłem zaskoczony, po tym jak przez wiele lat słyszeliśmy od klientów, że praca zdalna nie jest możliwa – między innymi z powodu dostępu do laboratorium – gdy nagle pojawiły się firmy z zagranicy które oferowały pracę 100% zdalna i pokrycie kosztów “domowego” laboratorium. Ale oczywiście są projekty i branże, gdzie praca 100 % zdalna nie jest możliwa, albo jest możliwa, ale nie wpływa to dobrze na jakość wytwarzanych produktów.

Piotr Janicki, Founder, Embeddedjobs.online

Odp 1: Słowem wstępu: inhire.io to rewolucja wśród platform w rekrutacji IT, ponieważ zapewnia specjalistom IT rozbudowany, dedykowany panel kandydata z szeregiem udogodnień i tylko dopasowane oferty pracy. Dodatkowo, korzystający z naszej aplikacji zawsze mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie Talent Advocatów inhire, a także bezpłatne narzędzia i materiały, takie jak kalkulator zarobków w IT czy kwartalny raport inhire.io IT Market Snapshot.

Aby korzystać z inhire.io każdy kandydat tworzy swój profil, za pomocą którego aplikuje na wybrane przez siebie oferty pracy.

Założenie profilu jest bardzo proste: wystarczy posiadać konto na Linkedin lub załączyć CV i uzupełnić podstawowe dane kontaktowe – dzięki temu każda kolejna aplikacja jest możliwa do zrealizowania za pomocą jednego kliknięcia i nie wymaga od kandydata ponownego podawania danych.

Dodatkowo, w profilu kandydata znajdują się zakładki, takie jak:

  • My applications – czyli panel, w którym kandydaci widzą wszystkie oferty, na jakie zdecydowali się zaaplikować (wraz ze wszystkimi szczegółami każdej oferty).
    Są tu zarówno procesy, które jeszcze są w toku (ACTIVE) jak i te, które zostały już zakończone (CLOSED).

    Panel ten daje więc możliwość monitorowania, na jakim etapie w danym procesie jest aplikacja, np.: “W oczekiwaniu na odpowiedź pracodawcy” / “Zaproszony na rozmowę” itp. Pozwala również na uzyskanie informacji zwrotnej dot. procesów, które się zakończyły, np.”Kandydat nie spełnia naszych oczekiwań”, “Projekt został zakończony”, “Kandydat nie jest już aktywny” – są to statusy automatyczne, natomiast pracodawca ma również możliwość pogłębienia feedbacku i dopisania swojej notatki, która trafia później do kandydata.

  • Messages – czyli wewnętrzny komunikator, za pośrednictwem którego każdy kandydat może kontaktować się bezpośrednio z firmą / rekruterem danej organizacji, do której zaaplikował, w celu uzyskania dodatkowych informacji.
  • Job offers – czyli wyszukiwarka ofert:
    • Matched to you – czyli nasza główna funkcjonalność. Na podstawie ustawionych preferencji (rola, technologia, stawka, lokalizacja) kandydat widzi tylko te oferty, które spełniają jego oczekiwania – dzięki temu proces wyszukiwania jest dużo szybszy i prostszy;
    • All offers – wszystkie oferty dostępne na portalu, które kandydat może wyszukiwać, ustawiając sobie interesujące go filtry;
    • Favourites – ikoną serduszka można oznaczać najciekawsze dla nas oferty i wrócić do nich później.

Co istotne, kandydat przegląda wszystkie oferty anonimowo i bez konieczności wychodzenia z profilu. Dane kandydata udostępniane są dopiero po wykonaniu aplikacji, wyłącznie pracodawcom, na których ofertę kandydat postanowił zaaplikować i potwierdził chęć wzięcia udziału w rekrutacji.

W skrócie: wszystkie oferty, które kandydat wybierze, widoczne są w jego panelu. Aplikujący wie też, na jakim etapie rekrutacji jest oraz zawsze może liczyć na feedback pracodawcy i wsparcie od inhire.

Dodatkowo, na bieżąco otrzymuje 2 typy, tylko istotnych powiadomień (w myśl naszej zasady: recruitmentSpam.deleteAll();):

  1. o każdej zmianie statusu swoich aplikacji;
  2. o każdej nowej, dopasowanej ofercie pracy, która pojawiła się na platformie (1x dziennie, 1x w tygodniu lub 1x w miesiącu – zgodnie z określoną przez kandydata częstotliwością).

Poza tym, na swoim koncie kandydat ma też do dyspozycji zakładki:

  • “companies”, która daje nam możliwość uzyskania pełnych informacji o firmach, czyli profil ich działalności, benefity, realizowane projekty, opis zespołów oraz procesu rekrutacji itp.
  • “salary calculator”, w której kandydat może w 100% bezpłatnie sprawdzić w naszym narzędziu online (dane aktualizowane codziennie) aktualne stawki w branży IT z podziałem na rolę, doświadczenie i lokalizację. Co ważne – jest to pierwsze tego typu i najbardziej rozbudowane narzędzie na rynku, gdyż dane z naszego kalkulatora pochodzą z kilku portali pracy, dzięki czemu wiemy, że jest to obiektywne kompendium wiedzy o aktualnych stawkach na rynku;
  • “contact”, która umożliwia kontakt z dedykowanym opiekunem inhire – Head of Talent Advocates. To bezpośrednie wsparcie od inhire i dodatkowa, bezpłatna dla kandydata usługa. Nasz zespół Talent Advocates doradza, pomaga wyszukiwać oferty i udziela bieżącego wsparcia, aby proces korzystania z platformy był jeszcze przyjemniejszy;
  • a także do pobrania za darmo: .pdf z obszernym raportem płacowym o zarobkach w branży IT za poprzedni kwartał (IT Market Snapshot).

Jakub Udziela, Head of Marketing, inhire.io

Odp 2:

Na wstępie przypomnę, że mówimy tylko o ofertach dla specjalistów IT, natomiast z rozbiciem na branże/sektory, z których były oferty IT. Według danych mówiących o liczbie ogłoszeń w danych sektorach/branżach na naszym portalu, najbardziej aktywne (TOP10) są/były w ciągu ostatnich 5 lat:

2023

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Cloud Computing
  4. Telecommunication
  5. Consulting
  6. Enterprise Software
  7. Analytics
  8. eCommerce
  9. Energy
  10. Biotech

2022

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Telecommunication
  4. Cloud Computing
  5. Enterprise Software
  6. Security
  7. Analytics
  8. Automotive
  9. Energy
  10. Transportation

2021

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Telecommunication
  4. Cloud Computing
  5. Energy
  6. Automotive
  7. Transportation
  8. Enterprise Software
  9. Security
  10. Travel

2020

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Cloud Computing
  4. Analytics
  5. Telecommunication
  6. Enterprise Software
  7. Consulting
  8. eCommerce
  9. Security
  10. Energy

2019

  1. Information Tech
  2. Analytics
  3. eCommerce
  4. Cloud Computing
  5. Consulting
  6. Enterprise Software
  7. Finance
  8. Telecommunication
  9. Advertising
  10. Security

Jakub Udziela, Head of Marketing, inhire.io

Odp 3: Według danych mówiących o liczbie aplikacji w danych sektorach/branżach na naszym portalu, najbardziej aktywne (TOP10) są/były w ciągu ostatnich 5 lat:

2023

  1. Information Tech
  2. Cloud Computing
  3. Finance
  4. Consulting
  5. Enterprise Software
  6. Analytics
  7. Telecommunication
  8. eCommerce
  9. Energy
  10. Biotech

2022

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Cloud Computing
  4. Enterprise Software
  5. Analytics
  6. Consulting
  7. eCommerce
  8. Telecommunication
  9. Security
  10. Careers and Recruiting

2021

  1. Information Tech
  2. Finance
  3. Cloud Computing
  4. Enterprise Software
  5. Consulting
  6. Telecommunication
  7. eCommerce
  8. Analytics
  9. Automotive
  10. Transportation

2020

  1. Information Tech
  2. eCommerce
  3. Finance
  4. Analytics
  5. Telecommunication
  6. Cloud Computing
  7. Enterprise Software
  8. Consulting
  9. Security
  10. Advertising

2019

  1. Information Tech
  2. Analytics
  3. eCommerce
  4. Cloud Computing
  5. Consulting
  6. Enterprise Software
  7. Advertising
  8. Finance
  9. Telecommunication
  10. Security

Jakub Udziela, Head of Marketing, inhire.io

Odp 1: W Just Join IT jesteśmy w przededniu dużych zmian wpływających na poprawienie doświadczenia kandydatów. Niedawno przepisaliśmy i udostępniliśmy na nowo job alerty, czyli personalizowane emailowe notyfikacje dla szukających pracy. W tym momencie trwają zaawansowane prace nad nową wersją funkcjonalności matchmakingu, która ułatwia znalezienie się kandydatom i rekruterom spełniającym wzajemne oczekiwania. Zarówno job alerty, jak i matchmaking, są przepisane od zera, z myślą abyśmy mogli sprawnie z nimi eksperymentować, poszukując możliwości informowania naszych kandydatów o najlepiej dopasowanych ofertach. Chcemy się skupić na dopracowaniu najważniejszych ścieżek używania naszej platformy dla kandydatów i rekruterów, a dzięki feedbackowi od naszej zaangażowanej społeczności rekruterów i kandydatów, widzimy wiele możliwych dróg rozwoju.

Piotr Durlej, Head of Product, Just Join IT

Odp 2: Trendy branżowe mocno związane są z sytuacją ekonomiczną oraz społeczną, co widać na przestrzeni ostatnich 5 lat. W erze przed-covidowej gros ofert pochodziło od software house’ów czy startupów. W trakcie pandemii nastąpił boom na e-commerce i firmy związane z szeroko rozumianą działalnością online. W ostatnim czasie, w związku z rewolucją AI oraz Big Data, rynek pracy tworzą przede wszystkim duże firmy z różnych sektorów (fintech, FMCG, ubezpieczenia, przemysł), chcące z jednej strony być częścią obecnych zmian, natomiast z drugiej – dokonać transformacji cyfrowej i stać się nowoczesnymi brandami, działającymi w nowych technologiach.

Michał Szum, Head of Customer Care, Just Join IT

Odp 3: Kandydaci mocno dostosowują swoje umiejętności do wymogów rynku, więc te trendy idą ze sobą w parze. Jeszcze przed covidem mocny nacisk kładziono na nowoczesny stack technologiczny, opierający się na jak najświeższej wersji Javy czy najnowszych frameworkach JSa. W trakcie pandemii pojawiło się zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów PHP czy WordPress, co było związane ze wspomnianym boomem e-commerce. Obecnie prym wiodą AI i Big Data, więc na popularności zyskał Python oraz wszystkie narzędzia wspierające pracę na danych, włącznie z SQLem czy programami do wizualizacji.

Michał Szum, Head of Customer Care, Just Join IT

Informacje dodatkowe: W październiku 2023 r. najwięcej ofert pracy na Just Join IT należało do kategorii stricte technicznych: przodują języki programowania JavaScript (10,6% wszystkich ofert) oraz Java (10,3%), poszukiwani są także specjaliści od danych (10,1%) i infrastruktury/DevOps (7%). Popularne są również ogłoszenia na testerów oraz Project Managerów: to odpowiednio 5,6% i 5,4% łącznej liczby ofert.

Mediany wynagrodzeń na umowę B2B w powyższych kategoriach kształtują się następująco:

  • JavaScript 21 840 PLN
  • Java 22 680 PLN
  • Data 22 500 PLN
  • DevOps 23 500 PLN
  • Testing 17 500 PLN
  • PM 18 950 PLN

Liczba ofert pracy przy rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję kształtuje się na podobnym poziomie co we wrześniu 2023 r. Takich ofert jest miesięcznie od 3 do 3,5 tys. Najwięcej, bo 4400 ogłoszeń, pojawiło się w marcu 2023 r. Zapotrzebowanie jest stabilne, ale od kilku miesięcy nie zbliża się do szczytowych poziomów z pierwszej połowy roku. Najwięcej ofert w AI jest dla programistów Pythona. Mediana ich zarobków na umowę B2B wynosi aktualnie 23 176 PLN, co oznacza nieznaczny spadek (1,14%) względem września br.

Odp 1: Pod kątem zarządzania aplikacjami wysłanymi na oferty pracy, kandydaci w serwisie Pracuj.pl mają dostęp do pełnej ich historii. Znajduje się ona w zakładce “Moje aplikacje”, w której kandydaci mogą śledzić również status wszystkich przesłanych zgłoszeń. Dodatkowo takie statusy każdorazowo wysyłane są drogą e-mailową. Dla każdego, kto miałby wątpliwości co do tego, co oznaczają poszczególne statusy, stworzyliśmy materiały edukacyjne, które pomagają kandydatom w tym zakresie, są one dostępne w dedykowanej zakładce na naszej stronie internetowej.

Stale przyglądamy się temu, czego oczekują osoby korzystające z Pracuj.pl – temu, w jaki sposób chcą korzystać z serwisu, jak aplikować, jakich usprawnień potrzebują. Dlatego odpowiadając na te potrzeby, w styczniu 2023 r. wprowadziliśmy nową odsłonę Pracuj.pl. Kluczowymi cechami nowej wersji jest intuicyjny design i interfejs, rozwinięte wsparcie sztucznej inteligencji, lepsze wyszukiwanie i łatwe aplikowanie o pracę. Wprowadzone rozwiązania już w pierwszych dniach zwiększyły znacząco aktywność i responsywność kandydatów.

To, co dodatkowo oferujemy użytkownikom, to dokładne filtrowanie ofert, dzięki czemu mogą oni wskazać m.in. jaka branża ich interesuje, jaka lokalizacja, czy tryb pracy (zdalna, hybrydowa, stacjonarna). Ponadto posiadamy system rekomendacji oparty o AI, który podpowiada użytkownikom, które oferty najlepiej pasują do ich profilu. Dziś już połowa aplikacji w serwisie pochodzi z rekomendacji, a więc widzimy, że użytkownicy rzeczywiście tego potrzebowali. Co więcej, kandydaci w serwisie mogą korzystać także z mechanizmu easy apply, który upraszcza proces zgłaszania się do rekrutacji oraz z możliwości multiaplikowania.

Anna Goreń, Starsza specjalistka ds. PR i CSR, Pracuj.pl

Odp 2: Trendy panujące na rynku pod kątem najaktywniejszych branż są stosunkowo stabilne i choć rok do roku obserwujemy pewne różnice pod kątem tej najpopularniejszego sektora, to pierwsza piątka najpopularniejszych branż na ogół pozostaje w podobnym składzie.

W 2020 roku najwięcej ofert, podobnie jak w 2019 roku, pochodziło od firm z sektora bankowości i finansów (11%). Na kolejnych miejscach znaleźli się pracodawcy z branż handlu B2C i sprzedaży detalicznej (9%), produkcji FMCG (9%), IT oraz handlu B2B i sprzedaży hurtowej (po 7%).

W 2021 roku na pierwsze miejsce pod tym względem awansowały z kolei firmy z sektora IT – pochodziło od nich co dziesiąte ogłoszenie na Pracuj.pl. Na drugim miejscu tuż za IT znalazły się wówczas firmy z branży finansów i bankowości, czyli lider zestawienia w minionych latach. Na podium utrzymali się pracodawcy reprezentujący obszar handlu i sprzedaży B2C, a także firmy z branż produkcji FMCG, budownictwa oraz handlu hurtowego B2B.

W 2022 roku po rocznej przerwie, na szczycie rankingu najczęściej rekrutujących branż znalazły się ponownie firmy reprezentujące finanse i bankowość, odpowiadając za 12% wszystkich ofert w Pracuj.pl. Na drugim miejscu uplasowały się firmy z branży IT (było to wówczas ponad 7 tysięcy więcej ofert niż w 2021 roku, co potwierdzało duże zapotrzebowanie rekrutacyjne firm z obszaru nowych technologii). Sporą aktywnością rekrutacyjną nadal wykazywały się firmy zajmujące się przede wszystkim handlem i sprzedażą – zarówno w dziedzinie handlu detalicznego/B2C (9%), jak i hurtowego/B2B (5%). Dużą liczbę ofert można było dostrzec także wśród przedsiębiorstw reprezentujących produkcję FMCG oraz z branży budowlanej i inżynieryjnej (po 6%).

W podsumowanym przez nas dotychczas pierwszym półroczu 2023 roku, najbardziej aktywne były firmy z branży finansów i bankowości – ich udział wyniósł 12%. Na drugim miejscu podium, również z takim samym 9-procentowym udziałem, co rok wcześniej uplasowały się firmy z obszaru handlu i sprzedaży B2C. Uwagę zwracała zajmująca wówczas trzecie miejsce w tym zestawieniu branża IT. Udział jej ogłoszeń w puli wszystkich ofert w Pracuj.pl wyniósł 7% i spadł rok do roku o 3 punkty procentowe. Wynik ten stanowił potwierdzenie obserwacji ekspertów rynkowych, podkreślających wyzwania branży nowych technologii, związane z weryfikacją pandemicznych inwestycji i nieco gorszą kondycją tego sektora. Spowodowało to większą powściągliwość w decyzjach rekrutacyjnych i okres ochłodzenia po rekordach z minionych lat. Wśród innych najchętniej rekrutujących branż znalazły się firmy zajmujące się produkcją FMCG (7%), budownictwem/inżynierią oraz przemysłem ciężkim i chemicznym (po 6%) oraz handlem hurtowym (5%).

Anna Goreń, Starsza specjalistka ds. PR i CSR, Pracuj.pl

Odp 1: Portal obecnie nie oferuje kont dla kandydatów, z tego względu, że nie byliśmy przekonani, czy kandydaci będą chcieli tworzyć kolejne konto na kolejnym portalu. Dlatego temat kont dla kandydatów na chwilę obecną pozostaje jedynie w planach. Natomist posiadamy dwa rozwiązania, które w jakiś sposób pomagają w monitorowaniu statusu:

  • system automatycznie wysyła powiadomienie mailowe w momencie aplikacji oraz po pierwszym otworzeniu aplikacji przez rekrutera (powiadomienie o zapoznaniu się z aplikacją) oraz rekruter ma możliwość łatwgo wysłania wiadomości o odrzuceniu kandydata wybierając powód z listy. Maksymalnie ułatwiamy rekruterom wysłanie takiej wiadomkości dzięki czemu większy % kandydatów otrzymuje tego typu wiadomości niż w przypadku konkurencyjnych job boardów, które nie oferują systemu zarządzania kandydatem.
  • jako jedyni na rynku monitorujemy status “otwarcia” aplikacji przez rekruterów i aktywnie kontaktujemy się z rekruterami jeśli nie zapoznał się z nową aplikacją w ciągu kilku dni. W ten sposób rozwiązujemy też problem nieaktualnych rekrutacji, ponieważ jeśli nie otrzymamy wiadomości zwrotnej to możemy wtrzymać takie ogłoszenia jako nieaktywne. Dlatego też na naszym portalu kandydaci mają dużo większą pewność, że aplikują na aktualne oferty.

Łukasz Drynkowski, Growth Engineer, Solidcompany.pl

Odp 2: (Portal funkcjonuje od trzech lat, dlatego przedstawione dane będą dotyczyć tego okresu czasowego). Nasz portal obecnie jest dedykowany w 100% branży IT. Jeśli chodzi o popularność poszczególnych rodzajów stanowisk pod względem liczby ofert opublikowanej na naszym portalu to obecnie są to (jest to top 6 dla każdego roku):

  • 2023 (6k) – Java Developer (654), JavaScript Developer (549), Analityk (501), Inżynier testów automatycznych (382), DevOps (369), Data Science (338)
  • 2022 (4,5k) – Java Developer (525), JavaScript Developer (549), Analityk (501), Inżynier testów automatycznych (268), DevOps (267), .NET Developer (259)
  • 2021 (3,6k) – Java Developer (442), JavaScript Developer (597), .NET Developer (253), PHP Developer (216), DevOps (190), Inżynier testów automatycznych (181)

Łukasz Drynkowski, Growth Engineer, Solidcompany.pl

Odp 3: (Portal funkcjonuje od trzech lat, dlatego przedstawione dane będą dotyczyć tego okresu czasowego). Poniżej zamieszczam informacje na temat popularności stanowisk w formie liczby aplikujących na ogłoszenie w danej kategorii jest to top 6 dla każdego roku:

  • 2023 (80k) – Tester manualny (15.5k), JavaScript Developer (10k), Inżynier testów automatycznych (6k), Java Developer (5,5k), Project Manager (4,4k), Analityk (4,4k)
  • 2022 (34k) – Tester manualny (7.8k), JavaScript Developer (3,4k), Project Manager (2,6k), Java Developer (1,8k), Analityk (1,8k), Inżynier testów automatycznych (1,6k)
  • 2021 (15k) – Tester manualny (3.1k), JavaScript Developer (2k), Project Manager (1,2k), Java Developer (0,9k), Support (0,6k), Analityk (0,6k)

Łukasz Drynkowski, Growth Engineer, Solidcompany.pl

Czytelniku, podziel się z nami swoimi refleksjami!

  • Jak obecne trendy wpływają na Twoje doświadczenia zawodowe?
  • Czy narzędzia oferowane przez portale spełniają Twoje oczekiwania, czy jednak czegoś Ci brakuje?

Autorzy artykułu
Dominik Bednarski
Mateusz Pluta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.