Wprowadzenie.
We wpisie przedstawiono krok po kroku proces instalacji frameworku web Django w systemie Debian 10. Django pozwala na szybsze i łatwiejsze tworzenie aplikacji internetowy przy zredukowaniu liczby linii kodu. Warto zapoznać się z oficjalną stroną projektu Django link, gdzie między innymi znajdziemy pełną dokumentację.
Zakres artykułu.
- Co będziemy potrzebowali
- Proces instalacyjny Django
- Stworzenie testowej aplikacji Django
Co będziemy potrzebowali
Przed rozpoczęciem procesu instalacyjnego należy upewnić się, że w naszym systemie jest zainstalowny python 3 oraz pip. W tym celu należy w konsoli wpisać polecenie python3 -V oraz pip3 -V. Rezultat jaki powinniśmy otrzymać przedstawiony jest na poniższych zrzutach ekranu.
Proces instalacyjny Django
Django może zostać zainstalowany w przestrzeni danego użytkownika lub globalnie. W tym poradniku przedstawię istanację Django globalnie.
W celu zainstalowania Django należy wpisać w konsoli polecenie sudo pip3 install Django. W kolejnym kroku wprowadzamy hasło superusera w celu autoryzacji.
Następnie należy zlokalizować plik przy pomocy polecenia which, który zostanie uruchomiony po wywołaniu komendy django-admin. Pełna komenda wygląda następująco which django-admin.
W przypadku jeżeli ścieżka nie zostanie znaleziona, wówczas należy ją ustawić. W tym celu w konsoli wpisujemy:
export PATH=$PATH:~/.local/bin/
Jeżeli chcemy zobaczyć jakie ścieżki są ustawione, wówczas w konsoli należu wpisać polecenie:
echo $PATH
Na koniec, aby sprawdzić, czy django został poprawnie zainstalowany należy w konsoli wpisać django-admin --version
Stworzenie testowej aplikacji Django
W celu stworzenia aplikacji Django warto utworzyć nowy folder poleceniem mkdir i przejść do tego folderu.
Następnie w konsoli należy wpisać polecenie django-admin startproject nazwaNaszejAplikacji.
W folderze w którym aktualnie przebywamy powinnen pojawić się nowy folder o nazwe takiej jak wprowadziliśmy.
Przechodzimy do nowo stworzonego folderu aplikacji Django
Gdy jesteśmy w folderze naszego projektu, możemy przeprowadzić migrację, która utworzy tabele w bazie danych (krok ten do uruchomienia aplikacji nie jest wymagany ale warto powoli się przyzwyczajać do poleceń z którymi będziemy pracować). W tym celu w konsoli należy wpisać polecenie python3 manage.py migrate. Po wykonaniu tego polecenia powinny się wyświetlić zadania do wykonania przez program, a następnie powinna rozpocząć się migracja.
Kolejnym krokiem jaki należy wykonać jest stworzenie profilu superusera (admina). W tym celu należy w konsoli wpisać python3 manage.py createsuperuser. Uruchomiony program zapyta nas o nazwę użytkonika, adres e-mail oraz hasło.
Aby aplikacja była dostępna poprzez przeglądarkę internetową z zewnątrz, należy przejść do folderu z nazwą naszej aplikacji a następnie należy edytować plik settings.py.
W pliku settings.py znajdujemy linijkę ALLOWED HOST = []
a następnie wprowadzamy nasze IP w apostrofach i zapisujemy zmiany.
W celu uruchomienia serwera należy w konsoli wpisać python3 manage.py runserver 0.0.0.0:8080
W celu przetestowania, czy nasza aplikacja wystartowała poprawnie, należy w przeglądarce internetowej wprowadzić adres IP komputera, na którym został postawiony serwer. Przeglądrka powinna wyświetlić następującą stronę.
Natomiast po stronie serwera w konsoli powinny nam się wyświetlić zapytania wysłane przez przeglądarkę.
W celu zakończenia działania serwera, należy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl C.
Na koniec chciałbym poinformować, że tak skonfigurowany projekt Django nie powinien pracować w środowisku produkcyjnym, a jedynie powinniśmy go wykorzystywać w środowisku deweloperskim !!!
Mega materiały, mam nadzieję że będziecie jeszcze długo budować ten blog 😉
Dzięki, będziemy starali się jak najdłużej prowadzić blog 🙂
Świetny artykuł, super!!!
Dzięki.