Metoda .partition()
Metoda zwraca tuplę, która zawsze składa się z trzech ciągów znakowych. Metoda dzieli ciąg znakowy, na którym została wykonana metoda, w taki sposób, że pierwszy ciąg znakowy w tupli stanowi tekst, który znajduje się przed pierwszym wystąpieniem podanego argumentu (substr), drugi ciąg znakowy zawiera wartość argumentu (czyli szukany ciąg znakowy substr), a trzeci ciąg znakowy zawiera tekst, który znajduje się po pierwszym wystąpieniu argumentu w ciągu znakowym, na którym została wykonana metoda. Jeżeli w ciągu znakowym, na którym została wykonana metoda, nie ma ciągu znakowego z argumentu, wówczas na pierwszej pozycji w tupli umieszczany jest cały ciąg znakowy, a pozostałe dwa ciągi znakowe są puste.
Składnia:
str.partition(substr)
Parametry:
substr – podciąg znakowy, który jest szukany w ciągu znakowym, na którym została wykonana metoda, a następnie względem, którego dzielony jest ciąg znakowy na trzy części.
Wartość zwracana:
tuple
Przykłady:
str1 = 'To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.' tuple1 = str1.partition('test') print(tuple1) # wynik --> ('To jest mój ', 'test', 'owy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.') str1 = 'To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.' tuple1 = str1.partition('asd') print(tuple1) # wynik --> ('To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.', '', '') str1 = 'To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.' tuple1 = str1.partition('SPRAWDZAM.') print(tuple1) # wynik --> ('To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które ', 'SPRAWDZAM.', '') str1 = 'To jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.' tuple1 = str1.partition('To') print(tuple1) # wynik --> ('', 'To', ' jest mój testowy tekst. Kolejne testowe zdanie, które SPRAWDZAM.')